Těší nás Váš zájem o plemeno Appenzellský salašnický pes, které v naší chovatelské stanici zastupují 3 fenky - CARAMEL BONBON Tail Twisted (Kapka) , ANEMONE Lucky Droplet (Mína) a benjaminek DINA Lucky Droplet (Didi) . Přestože má naše první fenka v průkazu původu krásné jméno Caramel Bonbon, díky znaku ve tvaru kapičky na její náprsence jsme jí spontánně začali říkat Kapka a odtud pramení i název naší chovatelské stanice - LUCKY DROPLET
Naše fenky i další odchovanci naší chovatelské stanice, žijící v Čechách, v zahraničí i v zámoří, jsou velmi úspěšní jak na výstavách, tak ve sportovní kynologii a psích sportech a stejné předpoklady, tedy výborný exteriér, chuť k práci a hlavně dobré zdraví očekáváme i u štěňátek z našich odchovů (ÚSPĚCHY NAŠICH ODCHOVANCŮ). Naším cílem a snahou je odchovávat nejen exteriérově typické, ale hlavně zdravé a povahově vyrovnané jedince, kteří budou pro svého pána a jeho rodinu skvělým parťákem a přítelem. Majitelům našich odchovů zajišťujeme nadstandardní doživotní chovatelský servis, pořádáme pro ně socializační procházky a srazy, poradíme s výchovou i výcvikem, pomůžeme s přípravou na výstavy a v případě zájmu i s uchovněním a následným výběrem vhodného partnera a odchovem štěňátek. Jsme velmi potěšeni, když můžeme s majiteli našich štěňátek zůstat v trvalém kontaktu.
Jsme rodinná chovatelská stanice a naší prioritou a přáním je přinášet zájemcům o štěně radost v podobě plně socializovaných, v rodinném duchu, s láskou a nejlepší možnou péčí odchovaných štěňátek z atraktivních spojení, která nesou dobré zdraví, typický exteriér a vyrovnanou povahu. Více informací naleznete v sekci ŠTĚŇÁTKA.
Zakladatelkou našeho chovu je výstavně i pracovně úspěšná fenka CARAMEL BONBON Tail Twisted (Kapka). Dalším zástupcem je fenečka z vlastního odchovu ANEMONE Lucky Droplet (Mína) a nejmladší Kapčina dcera DINA Lucky Droplet. Naši psi s námi žijí aktivní a spokojený život jako členové rodiny. Naše fenky mají nadstandardní zdravotní vyšetření s výbornými výsledky.
Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodujete mezi investicí do štěněte s průkazem původu či pořízením psa tzv. "bezpapírového", prosím věnujte chvilku času a přečtěte si objektivní a nezávislé povídání vysvětlující všechna rizika související s koupí psa bez průkazu původu. Více zde Jaké záruky nám dává průkaz původu?
Jak to všechno začalo...
Představa o psím kamarádovi, který - jak pevně doufáme - bude po dlouhá léta součástí života naší rodiny, nebyla vůbec jasná. Jediné, co jsme věděli jistě byla skutečnost, že hledáme fenku.
Výběr toho správného plemene pro naši poměrně aktivní rodinu zúžilo několik kritérií a představ o budoucím parťákovi: přáli jsme si aktivního a inteligentního psa bez výrazných loveckých pudů, ideálně středního vzrůstu, jehož exteriéru a údržbě srsti nebude třeba věnovat zvláštní péči. Má to být společník při aktivních dovolených a zároveň se má umět uplatnit ve sportovní kynologii a psích sportech. Vzhledem k tomu, že v době naší nepřítomnosti bude převážně venku na zahradě, měl by být otužilý, s předpokladem pevného zdraví. A pokud možno, měl by být dobrým hlídačem.
Nejlepší věci přicházejí nečekaně a náhodou a stejně tak náhodou jsem kdesi na internetu objevila obrázek krásného a silného psa trikolorního zbarvení, s chytrým a veselým výrazem... a bylo jasno. Po pár měsících zjišťování informací, pátrání a čekání se na nás usmálo štěstí v chovatelské stanici Tail Twisted, odkud jsme si začátkem léta 2015 přivezli fenku Caramel Bonbon Tail Twisted, alias naši Kapku.
Náš život s appenzelly...
Než jsme si vysněnou fenku přivezli domů, snažila jsem se získat ze všech dostupných zdrojů co nejvíce informací o povaze a přístupu k výchově plemene Appenzellský salašnický pes. Často se v popisu povahy appenzellů lze dočíst o inteligentním, temperamentním a oddaném psovi, který miluje svoji rodinu, je neúplatným hlídačem, k cizím lidem je nedůvěřivý a vyžaduje důslednou socializaci a výchovu. V rodině jsme sice vždy psy různých plemen měli, přesto jsem se rozhodla nepodceňovat slova a rady zkušených chovatelů těchto krásných psů a zároveň se spolehnout na vlastní úsudek a cit.
Jak už to tak bývá, člověk míní a život mění...Původní předpoklad, že naše první fenka bude bydlet ve své zateplené boudě a nebude mít volný přístup do domu, vzal velmi rychle za své. Dnes se naší naivní myšlence srdečně smějeme. Velmi záhy jsme totiž poznali, že s ní potřebujeme být co nejvíce času, úplně stejně, jako ona s námi. Appenzell je velmi společenský pes, který byl vždy zvyklý žít uprostřed dění své salaše a rodiny a je tak dodnes nejšťastnější. Vyloučením a separací od svých lidí strádá a člověk se připravuje o možnost vytvořit si se psem důvěrný a přátelský vztah. Jako naprosto nepřijatelné je dlouhodobé držení tohoto psa v kotci. Nám se ke vzájemné spokojenosti podařilo dosáhnout bezproblémového soužití, a to nastavením pevných pravidel, trpělivostí a citlivým, přesto vůdčím přístupem. Fenky v domě nikdy nic nerozbily ani nezničily a pokud dělají něco, co by neměly, velmi dobře odhadnou, kdy slova, která jim člověk říká, myslí opravdu vážně a uznají, že nemá cenu "to" na něj dál zkoušet. Na každého člena rodiny jsou silně fixované a nejspokojenější jsou, když je celá rodina pohromadě. Jejich uvítací ceremoniály a projevy radosti ze shledání jsou zhmotněná radost a je úplně jedno, zda nás neviděly den, či 5 minut.
Co se výchovy appenzella týče, platí zde jednoduché pravidlo: budete mít přesně takového psa, jakého si vychováte. Z vlastní zkušenosti doporučuji jít cestou důslednosti a trpělivosti, bez použití síly či fyzických trestů. Psovi je třeba jasně stanovit, co od něj chcete a co naopak není žádoucí, ale zároveň si získat (a udržet) jeho důvěru a respekt. Appenzellové většinou nepatří k plemenům, která se obzvlášť v době dospívání a rané dospělosti na potkání s každým neznámým psem kamarádí, ale se psy, či jinými zvířaty, které znají a jsou na ně zvyklí, mají většinou naprosto bezproblémový vztah. Od cizích lidí si často drží odstup a mají snahu chránit svoji smečku. Pro jejich budoucí bezproblémový vztah ke psům i lidem je proto nezbytně nutná rozmanitá a přirozená socializace, a to nejen ve štěněcím věku, ale po celou dobu jejich dospívání, zejména v prvních dvou lelech jejich života. Občas v různých diskuzích a článcích zaregistruji názor, že apenzella by si měli pořizovat jen lidé s dřívějšími zkušenostmi se psy.... Podle mě to není tak zcela pravda. Vůbec nezáleží na tom, kolik psů jste před appenzellem měli a zda vůbec, je ale velmi důležité, aby člověk, který má v úmyslu si tohoto psa pořídit věděl co chce, aby byl zdravě sebevědomý, důsledný, laskavý a aby si se svým psem užíval jeho vrozené radosti ze života a sounáležitosti s člověkem. V žádném případě tím nechci tvrdit, že bychom měli psovi dovolit dělat si co chce, naopak - tento pes potřebuje cítit, že vy jste ten, kdo rozhoduje a srozumitelně mu říká, co má v určitých situacích dělat a co ne a čeká na vaše gesta a pokyny. Je jen na vás, zda jeho otázky budete vnímat a umět na ně odpovědět tak, aby vám váš pes rozuměl...pak pro vás udělá všechno na světě.
Appenzell se s vámi s nadšením vrhne do jakékoliv práce a psího sportu, dokáže se velmi dobře uplatnit ve většině kynologických odvětvích, výborných výsledků dosahují zástupci plemene ve sportovní kynologii, agility, pachových pracích, záchranařině, obedienci, frisbí, flyballu, bude vás doprovázet při horské turistice, pojede s vámi na vodu i na lyže a v neposlední řadě umí být všestranným pracantem na statku, kde se uplatní jako honácký pes i výborný hlídač. Appenzell je zkrátka téměř univerzální pracant.
V důležitém období štěněcího věku a dospívání našich psů (samozřejmě adekvátně jejich věku a vývoji), jsme jezdili na výlety, zvali jsme návštěvy s malými dětmi a celkově jsme se snažili umožnit jim poznávat cizí lidi, místa, zvuky, psy i jiná zvířata. Vždy pro nás ale bylo prvořadé, abychom měli kontrolu nad jejich bezpečím a vše probíhalo v klidu a pohodě a všechny nové zážitky upevňovaly a podporovaly tolik potřebnou důvěru v nás i okolní svět. Později jsme začali docházet na "cvičák" kde se věnujeme sportovní kynologii. Kromě "sportovky" se aktivně věnujeme také Obedience a Noseworku.
Appenzellové jsou fyzicky velmi zdatní a pohyb v jakékoliv podobě milují a umí si ho užít. Až na výjimky jsou výbornými plavci a hrátky ve vodě či s vodou milují. V tomto jsou naše fenky typickými zástupci plemene. Plavání a pobyt ve vodě jsou od jara do pozdního léta oblíbeným zpestřením našich vycházek. Celkově jsou to velmi hraví a vnímaví psi a jejich zaujetí a nasazení při jakékoliv hře je vždy radostné a soustředěné. Neméně šťastné jsou, když páníček obuje tenisky a vyběhnou spolu do lesů a polí...z patnácti kilometrového výběhu se psi vrací sotva zadýchaní. Jako protipól fyzické aktivitě je vhodné psy stejnou měrou zaměstnat i psychicky a odreagovat je tak hraním různých psích hlavolamů nebo pachovými pracemi v nejrůznějších podobách. Přesto, že se appenzellové v pohybu cítí jako ryby ve vodě, neznamená to, že neumí odpočívat. Naše fenky si s námi rády občas zalenoší doma i na dovolených, ale stejně jako my to nevydrží moc dlouho. Těší je zkrátka vše, při čem mohou být se svými lidmi, ať už je to práce na zahradě, rodinné oslavy, vydatná pomoc při vaření, během kterého vždy upadne něco dobrého na zem, či oblíbené výlety a procházky v jakémkoliv počasí.
Skutečnost, že v sobě naše fenky nesou genetickou výbavu jejich předků - salašnických psů - se naplno projevuje při společných rodinných procházkách: pokud se totiž někdo opozdí nebo se naopak vydá napřed, okamžitě se ujímají své "práce" a začnou pobíhat okolo, odbíhají od jednoho ke druhému a snaží se nás sehnat zpět k sobě, přičemž nás občas častují svým typickým štěkotem. Jakmile se jim podaří "stádo" udržet pohromadě, nasadí důležitý výraz a tváří se spokojeně.
Appenzell je veselý, chytrý a milující pes, se kterým nepoznáte, co znamená slovo nuda.
Jsme členem chovatelského Klubu švýcarských salašnických psů, o.s.
Naše chovatelská stanice je registrovaná pod mezinárodní organizací FCI a všechna štěňátka od nás obdrží oficiální průkaz původu FCI.